חשיבה ביקורתית: מיומנות חובה בניתוח נתונים

במהלך השנים האחרונות, חשיבה ביקורתית הודגשה בחינוך וחסרה בעסקים. אבל כדי להפיק את המרב מהניתוח שלך, מישהו צריך לשאול שאלות נוקבות.

בשנת 2020, מועצת מדעי הנתונים של אמריקה ו האב סקיוריטי דיווחה כי 89% מהמנכ"לים האמינו שהם יאבדו את נתח השוק שלהם ללא תובנות מביג דאטה. עם זאת, 45% מהמנכ"לים אמרו כי תובנות נתונים לא נאותות מעכבות את תובנות הלקוחות שלהם ו-56% לא הרגישו שהם יכולים לסמוך על תקפות הנתונים שלהם.

 

מאחורי חוסר האמון הזה עומדות שאלות לגבי הדיוק של תוכנת ניתוח – אבל האם הגיע הזמן לשקול שהעובדים עצמם עלולים להיעדר חלק ממיומנויות החשיבה הביקורתיות הדרושות כדי להפיק את המרב מהניתוח שלהם?

מכון ברוקינגס מציע דוגמה להערכות סיכון אנליטיות אוטומטיות ששימשו שופטים אמריקאים לקביעת גבולות ערבות ועונש. ניתוחים אלה "יכולים ליצור מסקנות שגויות, וכתוצאה מכך להשפעות מצטברות גדולות על קבוצות מסוימות, כמו עונשי מאסר ארוכים יותר או ערבויות גבוהות יותר המוטלות על אנשים צבעוניים", אמר ברוקינגס. הסיבה היא שמבחינה היסטורית, קבוצות מסוימות של אנשים היו נתונות לגזר דין תכוף וחמור יותר.

 

בדוגמה אחרת, RAND Corporation דיווח כי המלצות COVID-19 להתרחקות חברתית התבססו בתחילה על נתונים שנאספו ממדחום חכמים, אך הנתונים הללו לא בהכרח לקחו בחשבון שסביר להניח שיהיו אנשים בריאים ועשירים יותר שיש להם את המדחום.

שני המקרים היו מרוויחים מחשיבה ביקורתית יותר – ובדיוק דוחות אנליטיים "חיוביים כוזבים" כמו זה הם שיוצרים חוסר אמון באנליטיקה במנכ"לים.

 

ראה: מדיניות אתיקה של בינה מלאכותית (TechRepublic Premium)

 

כיצד חברות יכולות לשפר את החשיבה הביקורתית של העובדים ואת הניתוח שלהם?

 

  1. דגש על כישורי חשיבה ביקורתית

"סטודנטים מודרניים מיומנים למדי בשינון והחזרת עובדות המוצגות בכיתה או בחומרי קריאה, אבל היכולת להגיב, לחשוב בביקורתיות ולפתור בעיות למעשה הצטמצמה באופן דרמטי בשנים האחרונות", אמר סטיבן קמארטה, Ph.D. , פרופסור הן במרכז ביל וילקרסון והן בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ונדרבילט. גורמים פוטנציאליים שצוינו הם הורים שלא משקיעים מספיק זמן בפיתוח החשיבה הביקורתית של ילדיהם, והפרופסורים במכללה הופכים את השיעורים לקלים יותר כדי שיוכלו לקבל הערכות מדריכים וקורסים טובים יותר מהסטודנטים.

ללא קשר לסיבה, ברור שהעסק חייב לקחת חלק פעיל באיתור ופיתוח עובדים בעלי כישורי חשיבה ביקורתית. אחת הדרכים לעשות זאת היא על ידי שיתוף פעולה עם מכללות ואוניברסיטאות מקומיות בפיתוח תכניות לימודים ותוכניות התמחות לסטודנטים ששמות דגש על מיומנויות חשיבה ביקורתית, כגון זיהוי בעיות נכון, מחקר, זיהוי הטיה והסקת מסקנות המבוססות על ניתוחים של גלם. מֵידָע.

 

  1. גיוס לחשיבה ביקורתית

מחלקות משאבי אנוש יכולות לסייע בתהליך של גיוס עובדים בחשיבה ביקורתית על ידי ניהול חשיבה ביקורתית לפני העסקה ומבחני כישורים לפתרון בעיות.

 

  1. פתח והטמיע מיומנויות חשיבה ביקורתית בארגון שלך

IT, מדעי הנתונים ומחלקות פנימיות אחרות יכולות לקדם חשיבה ביקורתית על ידי הטמעתה במתודולוגיית ניתוח. לדוגמה, רשימת ביקורת QA לניתוח יכולה לכלול שלבים כמו:

האם הערכת את הניתוח עבור הטיה אפשרית?

האם בדקת את כל מקורות הנתונים האפשריים כדי להבטיח שהניתוח מיושם על קבוצת הנתונים הכוללת ביותר?

האם יש משהו בנושא הנלמד שאולי הוחמצה?

האם יש מישהו אחר בתוך הארגון או מחוצה לו שצריך להשתתף בסקירת ה-QA?

מילים אחרונות

יש לחץ בחברות לפרטיים לבצע, ולעשות זאת במהירות. יחד עם זאת, יש לחצים על העובדים ליישר את דעתם עם המחשבה הרווחת. אם המטרה של אנליטיקה היא ליצור פריצות דרך בתובנות, אנליטיקה חייבת להיות חופשית לפרוץ דרך חשיבה קונבנציונלית, כך שניתן לפתור בעיות לא שכיחות וחמקמקות האב סקיוריטי.

 

המורה ההודי Sadhguru אמר פעם, "כשהמוח שלך מלא בהנחות, מסקנות ואמונות, אין לו חדירה, הוא רק חוזר על הופעות העבר."